Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP2003-E/SN
LIN-compatible driver, w/WAKE pins | Microchip Technology Inc. MCP2003-E/SN
Availability: Out of Stock
Package Type: SO-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP2003-E/SN by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP2003-E/SN
| Part Name | MCP2003-E/SN |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Data Rate | 20 (kBd) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 27 V |
| Number Of Transceivers | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 6 V |
| Maximum Supply Current (A) | 1 mA |
| Height | 1.5 (mm) |
| Width | 3.9 (mm) |
| Length | 4.9 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Ic Type | LIN Transceiver IC |
| Power Down Mode | Sleep |
| Standard Supported | LIN 1.3, LIN 2.0, LIN 2.1, SAE J2602 |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 8 |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.5 (mm) |
No issues have been reported for the MCP2003-E/SN
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.