Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP2200-I/SO
Microchip MCP2200-I/SO, USB Controller, 12Mbit/s, USB 2.0, 5.5 V, 20-Pin SOIC W | Microchip Technology Inc. MCP2200-I/SO
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-20
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP2200-I/SO by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP2200-I/SO
| Part Name | MCP2200-I/SO |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 12.8 x 7.5 x 2.05 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Esd Protection | Yes |
| Power Supply Type | Single |
| Protocols Supported | USB 2.0 |
| Ic Type | Controller IC |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Height | 2.05 (mm) |
| Number Of Transceivers | 1 |
| Width | 7.5 (mm) |
| Length | 12.8 (mm) |
| Package Type | SOIC W |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Data Rate | 12 (Mbps) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 20 |
Inventory for the MCP2200-I/SO by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,209
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
5,551
|
76 x $3.98
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
38
|
38 x $2.05
|
Visit Site | |
| Verical |
224
|
25 x $2.36
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MCP2200-I/SO
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.