Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP2210-I/SS
USB to SPI Protocol Converter20 SSOP .209in TUBE | Microchip Technology Inc. MCP2210-I/SS
Availability: In Stock
Package Type: SSOP-20
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP2210-I/SS by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP2210-I/SS
| Part Name | MCP2210-I/SS |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Receiver Signal Type | Single Ended |
| Dimensions | 7.5 x 5.6 x 1.85 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 5.6 (mm) |
| Interface Standards | USB 2.0 |
| Data Rate | 12 (Mbps) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3.3 → 5.5 V |
| Height | 1.85 (mm) |
| Number Of Transceivers | 1 |
| Length | 7.5 (mm) |
| Transmitter Signal Type | Single Ended |
| Package Type | SSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Transmitters | 1 |
| Number Of Receivers | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 20 |
Inventory for the MCP2210-I/SS by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
433
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
87
|
120 x $2.51
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
469
|
|
Visit Site | |
| Verical |
209
|
26 x $3
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MCP2210-I/SS
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.