Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP2515-I/ML
Microchip MCP2515-I/ML, CAN Controller 1Mbit/s CAN 2.0B, 20-Pin QFN | Microchip Technology Inc. MCP2515-I/ML
Availability: Out of Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP2515-I/ML by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP2515-I/ML
| Part Name | MCP2515-I/ML |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Data Rate | 1 (Mbps) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Number Of Transceivers | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2.7 V |
| Maximum Supply Current (A) | 10 mA |
| Height | 0.95 (mm) |
| Width | 4 (mm) |
| Length | 4 (mm) |
| Package Type | QFN |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Ic Type | CAN Controller IC |
| Power Down Mode | Standby |
| Standard Supported | CAN 2.0B |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 20 |
| Dimensions | 4 x 4 x 0.95 (mm) |
No issues have been reported for the MCP2515-I/ML
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.