Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP2517FD-H/SL
CANbus Controller CAN 2.0 SPI Interface 14-SOIC
Availability: In Stock
Package Type: SO-14
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP2517FD-H/SL by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP2517FD-H/SL
| Part Name | MCP2517FD-H/SL |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Not Recommended for New Designs |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Data Rate | 8 (Mbps) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Number Of Transceivers | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2.7 V |
| Maximum Supply Current (A) | 20 mA |
| Height | 1.5 (mm) |
| Width | 3.9 (mm) |
| Length | 8.65 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Ic Type | CAN Controller IC |
| Power Down Mode | Sleep |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 14 |
| Dimensions | 8.65 x 3.9 x 1.5 (mm) |
Inventory for the MCP2517FD-H/SL by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
10,404
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
1,454
|
|
Visit Site | |
| Newark |
10,404
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
2,651
|
5 x $2.73
|
Visit Site | |
| TME |
218
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
14,063
|
1 x $2.26
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MCP2517FD-H/SL
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.