Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP25625-E/SS
28 SSOP .209in TUBECAN Controller with Integrated Transceiver | Microchip Technology Inc. MCP25625-E/SS
Availability: In Stock
Package Type: SSOP-28
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP25625-E/SS by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP25625-E/SS
| Part Name | MCP25625-E/SS |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Data Rate | 1 (Mbps) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 5.6 (mm) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2.7 V |
| Length | 10.5 (mm) |
| Height | 1.85 (mm) |
| Number Of Transceivers | 3 |
| Maximum Supply Current (A) | 70 mA |
| Package Type | SSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Ic Type | CAN Controller IC |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Standard Supported | CAN 2.0 |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 28 |
| Power Down Mode | Sleep |
| Dimensions | 10.5 x 5.6 x 1.85 (mm) |
Inventory for the MCP25625-E/SS by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,016
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
5,843
|
125 x $2.41
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
21
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
141
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
1,343
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
2,380
|
|
Visit Site | |
| Newark |
1,343
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
2,491
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
713
|
|
Visit Site | |
| TME |
59
|
|
Visit Site | |
| Verical |
59
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
1,343
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MCP25625-E/SS
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.