Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP3204-CI/SL
Microchip MCP3204-CI/SL, 12 bit Serial ADC, Differential Input, 14-Pin SOIC | Microchip Technology Inc. MCP3204-CI/SL
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-14
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP3204-CI/SL by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP3204-CI/SL
| Part Name | MCP3204-CI/SL |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Adcs | 4 |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 (LSB) |
| Dimensions | 8.65 x 3.9 x 1.25 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | 125 °C |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Input Signal Type | Pseudo Differential, Single Ended |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 5 V |
| Package Type | SOIC |
| Architecture | SAR |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Sampling Rate | 100 (ksps) |
| Input Type | Voltage |
| Resolution | 12-bit |
| Pin Count | 14 |
Inventory for the MCP3204-CI/SL by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
228
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
891
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
6,206
|
|
Visit Site | |
| Newark |
891
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
241
|
|
Visit Site | |
| TME |
737
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
948
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MCP3204-CI/SL
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.