Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP3428-E/ST
16-BIT DELTA-SIGMA ADC, QUAD CHANNEL, 15SPS, 14 TSSOP 4.4MM TUBE | Microchip Technology Inc. MCP3428-E/ST
Availability: Out of Stock
Package Type: TSSOP-14
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP3428-E/ST by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP3428-E/ST
| Part Name | MCP3428-E/ST |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Adcs | 4 |
| Integral Nonlinearity Error | 10 (ppm FSR) |
| Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power Supply Type | Single |
| Digital Interface Type | Serial (I2C) |
| Input Signal Type | Differential |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 2.7 to 5.5 V |
| Package Type | TSSOP |
| Architecture | Delta Sigma |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Sampling Rate | 0.015 (ksps) |
| Maximum Operating Temperature | 125 °C |
| Resolution | 16-bit |
| Pin Count | 14 |
| Input Type | Voltage |
No issues have been reported for the MCP3428-E/ST
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.