Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP3551-E/SN
Microchip MCP3551-E/SN, 21.9 bit Serial ADC, Differential Input, 8-Pin SOIC | Microchip Technology Inc. MCP3551-E/SN
Availability: In Stock
Package Type: SO-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP3551-E/SN by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP3551-E/SN
| Part Name | MCP3551-E/SN |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Adcs | 1 |
| Integral Nonlinearity Error | 6 (ppm) |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.5 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Resolution | 22-bit |
| Power Supply Type | Single |
| Pin Count | 8 |
| Input Signal Type | Differential |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 5 V |
| Package Type | SOIC |
| Architecture | Delta Sigma |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Sampling Rate | 13.75 (sps) |
| Input Type | Voltage |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
Inventory for the MCP3551-E/SN by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,519
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
5,433
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
6,342
|
84 x $3.60
|
Visit Site | |
| Avnet America |
200
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
591
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
897
|
|
Visit Site | |
| Newark |
897
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
1,825
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
5,543
|
|
Visit Site | |
| TME |
198
|
|
Visit Site | |
| Verical |
198
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
1,362
|
1 x $3.61
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MCP3551-E/SN
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.