Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP42100-I/ST
Digital Pot, 256 steps, SPI, 100kohms, dual channel14 TSSOP 4.4mm TUBE | Microchip Technology Inc. MCP42100-I/ST
Availability: Out of Stock
Package Type: TSSOP-14
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP42100-I/ST by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP42100-I/ST
| Part Name | MCP42100-I/ST |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Positions | 256 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power Supply Type | Single |
| Resistance Value | 100 (kΩ) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 2.7 to 5.5 V |
| Height | 0.95 (mm) |
| Width | 4.5 (mm) |
| Length | 5.1 (mm) |
| Package Type | TSSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Control Interface | SPI |
| Taper Type | Linear |
| Pin Count | 14 |
| Number Of Pots Per Package | 2 |
No issues have been reported for the MCP42100-I/ST
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.