Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP4728-E/UN
Microchip 4-channel 12 bit Serial DAC 10-Pin MSOP | Microchip Technology Inc. MCP4728-E/UN
Availability: In Stock
Package Type: MSOP-10
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP4728-E/UN by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP4728-E/UN
| Part Name | MCP4728-E/UN |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Integral Nonlinearity Error | ±13 (LSB) |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.85 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Resolution | 12 bit |
| Power Supply Type | Single |
| Pin Count | 10 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3.3 V, 5 V |
| Package Type | MSOP |
| Architecture | Resistor String |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | 125 °C |
| Digital Interface Type | Serial (I2C) |
Inventory for the MCP4728-E/UN by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
4,441
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
22,222
|
265 x $1.13
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
196
|
1 x $2.70
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
11,671
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
108,583
|
|
Visit Site | |
| Newark |
13
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
5,390
|
|
Visit Site | |
| RS Americas |
175
|
1 x $1.37
|
Visit Site | |
| TME |
34
|
|
Visit Site | |
| Verical |
500
|
100 x $2.06
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
11,671
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MCP4728-E/UN
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.