Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP6002-I/SN
Microchip , Dual Op Amp, 1MHzCMOS, Rail to Rail, 3V, 5V, 8-Pin SOIC | Microchip Technology Inc. MCP6002-I/SN
Availability: In Stock
Package Type: SO-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP6002-I/SN by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP6002-I/SN
| Part Name | MCP6002-I/SN |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Rail To Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 28 (nV/√Hz) |
| Typical Gain Bandwidth Product | 1 (MHz) |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.25 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 0.6 (V/µs) |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Length | 4.9 (mm) |
| Height | 1.25 (mm) |
| Width | 3.9 (mm) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 V, 5 V |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Typical Voltage Gain (V) | 112 dB |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the MCP6002-I/SN by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Buerklin |
|
1,500 x $0.30
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
54,511
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
117,204
|
|
Visit Site | |
| Newark |
54,491
|
|
Visit Site | |
| RS Americas |
2,528
|
|
Visit Site | |
| TME |
563
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
54,788
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MCP6002-I/SN
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.