Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP6002T-I/MS
Op Amp, Dual 1.8V, 1MHz OP, I Temp, MSOP-8-TR | Microchip Technology Inc. MCP6002T-I/MS
Availability: Out of Stock
Package Type: MSOP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP6002T-I/MS by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP6002T-I/MS
| Part Name | MCP6002T-I/MS |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Rail To Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 28 (nV/√Hz) |
| Typical Gain Bandwidth Product | 1 (MHz) |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.95 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 0.6 (V/µs) |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Length | 3 (mm) |
| Maximum Operating Frequency | 1 kHz |
| Height | 0.95 (mm) |
| Width | 3 (mm) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 1.8 → 6 V |
| Package Type | MSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Typical Voltage Gain (V) | 112 dB |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
No issues have been reported for the MCP6002T-I/MS
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.