Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP609-I/P
Microchip MCP609-I/P, Quad Op Amp, 155kHz Rail-Rail, 14-Pin PDIP | Microchip Technology Inc. MCP609-I/P
Availability: In Stock
Package Type: DIP-14
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP609-I/P by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP609-I/P
| Part Name | MCP609-I/P |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Rail To Rail | Rail to Rail Output |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 38 (nV/√Hz) |
| Typical Gain Bandwidth Product | 155 (kHz) |
| Dimensions | 19.05 x 6.35 x 3.3 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Typical Slew Rate | 0.08 (V/µs) |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 4 |
| Length | 19.05 (mm) |
| Height | 3.3 (mm) |
| Width | 6.35 (mm) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 V, 5 V |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Precision |
| Typical Voltage Gain (V) | 121 dB |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 14 |
Inventory for the MCP609-I/P by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
221
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
10,160
|
|
Visit Site | |
| Newark |
221
|
|
Visit Site | |
| RS Americas |
|
|
Visit Site | |
| TME |
235
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
221
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MCP609-I/P
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.