Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP6N11-100E/SN
Instrumentation amp,500kHz,RRIO,SOIC8 | Microchip Technology Inc. MCP6N11-100E/SN
Availability: In Stock
Package Type: SO-8
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP6N11-100E/SN by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP6N11-100E/SN
| Part Name | MCP6N11-100E/SN |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Minimum Cmrr | 88 (dB) |
| Maximum Input Offset Voltage (V) | 0.35 (V) |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.25 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Gain Bandwidth Product | 35 (MHz) |
| Height | 1.25 (mm) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 1.8 5.5 V |
| Width | 3.9 (mm) |
| Length | 4.9 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Rail To Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Maximum Supply Current (A) | 0.8 mA |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the MCP6N11-100E/SN by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
317
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
292
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
211
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
6,190
|
|
Visit Site | |
| Newark |
211
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
332
|
100 x $1.29
|
Visit Site | |
| TME |
64
|
|
Visit Site | |
| Verical |
64
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
211
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MCP6N11-100E/SN
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.