Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP9701AT-E/LT
Microchip MCP9701AT-E/LT Temperature Sensor 5-Pin SC-70, -10 - +125 degC | Microchip Technology Inc. MCP9701AT-E/LT
Availability: In Stock
Package Type: SC-70
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP9701AT-E/LT by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP9701AT-E/LT
| Part Name | MCP9701AT-E/LT |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Operating Temperature Range | -10 to +125 °C |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3.1 V |
| Output Type | Voltage |
| Height | 1 (mm) |
| Width | 1.35 (mm) |
| Length | 2.2 (mm) |
| Sensor Function | Temperature |
| Package Type | SC-70 |
| Interface Type | Analogue |
| Minimum Operating Temperature | -10 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Sensor Gain | 19.5 (mV/°C) |
| Pin Count | 5 |
| Accuracy | ±1 (°C) |
Inventory for the MCP9701AT-E/LT by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
2,896
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
50,012
|
|
Visit Site | |
| Newark |
2,896
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
5,880
|
3,000 x $0.28
|
Visit Site | |
| TME |
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
896
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MCP9701AT-E/LT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.