Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP9803-M/SN
HIGH-ACCURACY, 12-BIT THERMAL SENSOR WITH SERIAL INTERFACE AND BUS TIMEOUT | Microchip Technology Inc. MCP9803-M/SN
Availability: In Stock
Package Type: SO-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP9803-M/SN by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP9803-M/SN
| Part Name | MCP9803-M/SN |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.25 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Operating Temperature Range | -55 to +125 °C |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2.7 V |
| Output Type | Digital |
| Height | 1.25 (mm) |
| Width | 3.9 (mm) |
| Length | 4.9 (mm) |
| Sensor Function | Temperature |
| Package Type | SOIC |
| Interface Type | Serial-I2C, SMBus |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 8 |
| Accuracy | ±0.5 (°C) |
Inventory for the MCP9803-M/SN by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
127
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,058
|
191 x $1.82
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
310
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
1,616
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
1,270
|
|
Visit Site | |
| Newark |
1,616
|
1 x $1.54
|
Visit Site | |
| RS UK |
330
|
100 x $1.10
|
Visit Site | |
| TME |
16
|
1 x $0.57
|
Visit Site | |
| Verical |
27
|
9 x $0.70
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
1,616
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MCP9803-M/SN
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.