Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MIC29502WT
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 5A TO-220-5
Availability: In Stock
Package Type: TO-220-5-5
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MIC29502WT by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MIC29502WT
| Part Name | MIC29502WT |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 1 % |
| Dimensions | 10.67 x 4.83 x 9.17 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Output Current (A) | 5 (A) |
| Reference Voltage (V) | 1.252 (V) |
| Line Regulation | 0.5 % |
| Regulator Type | Low Dropout Voltage |
| Output Type | Adjustable |
| Height | 9.17 (mm) |
| Width | 4.83 (mm) |
| Length | 10.67 (mm) |
| Output Voltage (V) | 1.25 → 26 V |
| Package Type | TO-220 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Input Voltage (V) | 2.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Input Voltage (V) | 26 V |
| Accuracy | ±1 (%) |
Inventory for the MIC29502WT by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,176
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
10,372
|
89 x $3.39
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
50
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
241
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
241
|
|
Visit Site | |
| Newark |
241
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
998
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
25
|
|
Visit Site | |
| TME |
133
|
|
Visit Site | |
| Verical |
995
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
241
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MIC29502WT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.