Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MMBT3904LT1G
Bipolar (BJT) Transistor NPN 40 V 200 mA 300MHz 300 mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Availability: In Stock
Package Type: SOT-23-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MMBT3904LT1G by Onsemi and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MMBT3904LT1G
| Part Name | MMBT3904LT1G |
| Manufacturer | onsemi |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Minimum Dc Current Gain (A) | 100 |
| Transistor Type | NPN |
| Dimensions | 0.94 x 2.9 x 1.3 (mm) |
| Maximum Collector Base Voltage (V) | 60 V |
| Maximum Power Dissipation | 300 mW |
| Maximum Collector Emitter Voltage (V) | 40 V |
| Maximum Operating Frequency | 300 MHz |
| Maximum Emitter Base Voltage (V) | 6 V |
| Package Type | SOT-23 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Maximum Dc Collector Current (A) | 200 mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
Inventory for the MMBT3904LT1G by Onsemi from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,094,909
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
355,000
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MMBT3904LT1G
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.