Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MP34DT05TR-A
100 Hz ~ 10 kHz Digital, PDM Microphone MEMS (Silicon) Omnidirectional (-26dB ±3dB @ 94dB SPL) Solder Pads
Availability: Out of Stock
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MP34DT05TR-A by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
2D Model
The 2D model for this
part is not available
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MP34DT05TR-A
| Part Name | MP34DT05TR-A |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Not Recommended for New Designs |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 3 x 4 x 1 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Package Type | HCLGA |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 4 |
| Sensor Type | Differential Pressure Sensors |
No issues have been reported for the MP34DT05TR-A
If you experienced any issues with this part, please report it.