Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MPXH6400AC6U
Pressure Sensor 2.9PSI ~ 58.02PSI (20kPa ~ 400kPa) Absolute Male - 0.13" (3.3mm) Tube 0.2 V ~ 4.8 V 8-SOIC (0.335", 8.50mm Width), Top Port
Availability: In Stock
Package Type: SSOP-8
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MPXH6400AC6U by NXP Semiconductors and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MPXH6400AC6U
| Part Name | MPXH6400AC6U |
| Manufacturer | NXP USA |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Dimensions | 12.32 x 12.32 x 7.37 (mm) |
| Maximum Operating Pressure | 400 (kPa) |
| Minimum Operating Pressure | 20 (kPa) |
| Maximum Overload Pressure | 1600 (kPa) |
| Package Type | SOP |
| Maximum Output Voltage (V) | 4.8 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage (V) | 4.733 V |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.36 V |
| Typical Sensitivity | 12.1 (mV/kPa) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 8 |
| Sensor Type | Absolute Pressure Sensors |
Inventory for the MPXH6400AC6U by NXP Semiconductors from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
123
|
|
Visit Site | |
| Newark |
123
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
354
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
123
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MPXH6400AC6U
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.