Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MS563702BA03-50
SnapVerified
Pressure Sensor 4.35PSI ~ 17.4PSI (30kPa ~ 120kPa) Absolute - 24 b 4-SMD, No Lead Exposed Pad
Availability: In Stock
Package Type: SMD-4
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MS563702BA03-50 by TE Connectivity and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MS563702BA03-50
| Part Name | MS563702BA03-50 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Sensor Type | Digital Pressure and Altimeter Sensor Modules |
| Operating Temperature Range | -40 – 185 |
| Type | Absolute |
| Package | Surface Mountable |
| TE Internal Number | MS563702BA03-50 |
| Output/Span | 24 bit ADC |
| Dimensions | .11 x .11 x 0.03 |
| Supply Voltage (V) | 1.5 – 3.6 |
| Resolution | .016 |
| Options | No Option |
| RoHS | True |
| Accuracy | ±4mbar |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.9 (mm) |
| Maximum Operating Pressure | 1200 (mbar) |
| Minimum Operating Pressure | 10 (mbar) |
| Maximum Overload Pressure | 6 (bar) |
| Package Type | QFN |
| Maximum Output Voltage (V) | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage (V) | 0 V |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 4 |
| Sensor Type | Absolute Pressure Sensors |
Inventory for the MS563702BA03-50 by TE Connectivity from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
3,351
|
1 x $3.30
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MS563702BA03-50
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.