Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MSP430F1232IPW
8 MHz MCU with 8KB Flash, 256B SRAM, timer, 10-bit ADC, SPI/UART
Availability: In Stock
Package Type: TSSOP-28
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MSP430F1232IPW by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MSP430F1232IPW
| Part Name | MSP430F1232IPW |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 9.8 x 4.5 x 1.05 (mm) |
| Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Width | 4.5 (mm) |
| Number Of Pci Channels | 0 |
| Number Of Can Channels | 0 |
| Program Memory Size | 8 kB, 256 B |
| Number Of Spi Channels | 1 |
| Ram Size | 256 B |
| Data Bus Width | 16 (bit) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | TSSOP |
| Maximum Frequency | 8 (MHz) |
| Number Of Pwm Units | 1 x 16 bit |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Adcs | 8 x 10 bit |
| Family Name | MSP430 |
| Device Core | MSP430 |
| Length | 9.8 (mm) |
| Usb Channels | 0 |
| Number Of Lin Channels | 0 |
| Pin Count | 28 |
| Pulse Width Modulation | 3 x 16 bit |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 0 |
| Height | 1.05 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 1.8 → 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 1 |
| Number Of Uart Channels | 1 |
Inventory for the MSP430F1232IPW by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,110
|
56 x $5.35
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
43,615
|
340 x $0.89
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
400
|
50 x $3.77
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
10,286
|
|
Visit Site | |
| Verical |
805
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MSP430F1232IPW
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.