Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MSP430F2618TPM
16 MHz MCU with 116KB FLASH, 8KB SRAM, 12-bit ADC, Dual 12-bit DAC, I2C/SPI/UART, HW multiplier, DMA
Availability: In Stock
Package Type: LQFP-64
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MSP430F2618TPM by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MSP430F2618TPM
| Part Name | MSP430F2618TPM |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 10.2 x 10.2 x 1.45 (mm) |
| Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Width | 10.2 (mm) |
| Number Of Pci Channels | 0 |
| Number Of Can Channels | 0 |
| Program Memory Size | 116 kB, 256 B |
| Number Of Spi Channels | 4 |
| Ram Size | 8 kB |
| Data Bus Width | 16 (bit) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | LQFP |
| Maximum Frequency | 16 (MHz) |
| Number Of Pwm Units | 2 x 16 bit |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +105 °C |
| Adcs | 8 x 12 bit |
| Family Name | MSP430 |
| Device Core | MSP430 |
| Length | 10.2 (mm) |
| Usb Channels | 0 |
| Number Of Lin Channels | 2 |
| Pin Count | 64 |
| Pulse Width Modulation | 3 x 16 bit, 7 x 16 bit |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 2 |
| Height | 1.45 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 1.8 → 3.6 V |
| Maximum Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 0 |
| Number Of Uart Channels | 2 |
Inventory for the MSP430F2618TPM by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
213
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
16,296
|
64 x $4.70
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
1,573
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MSP430F2618TPM
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.