Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MTCH101T-I/OT
Proximity 1 Input, 1 Output, AdjustableSensitivity6 SOT-23 T/R | Microchip Technology Inc. MTCH101T-I/OT
Availability: In Stock
Package Type: SOT-23-6
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MTCH101T-I/OT by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MTCH101T-I/OT
| Part Name | MTCH101T-I/OT |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 3.1 x 1.8 x 1.3 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2 V |
| Length | 3.1 (mm) |
| Output Type | Open Drain |
| Height | 1.3 (mm) |
| Width | 1.8 (mm) |
| Maximum Supply Current (A) | 80 mA |
| Package Type | SOT-23 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Output Current (A) | 25 (mA) |
| Pin Count | 6 |
| Sensor Type | Capacitive |
Inventory for the MTCH101T-I/OT by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
4,770
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
24,000
|
475 x $0.64
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
5,587
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
377
|
|
Visit Site | |
| Newark |
5,587
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
7,000
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
15,500
|
25 x $0.46
|
Visit Site | |
| TME |
2,364
|
|
Visit Site | |
| Verical |
7,000
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
5,587
|
|
Visit Site |
Related Questions
Sharing symbols
I have captured several schematic symbols, I could share them with you, but currently there is no... (more)
Added 9Â years, 1Â month ago.
No issues have been reported for the MTCH101T-I/OT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.