Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
NRF51822-QFAA-T
IC RF TxRx + MCU Bluetooth, General ISM > 1GHz Bluetooth v4.0 2.4GHz 48-VFQFN Exposed Pad
Availability: Out of Stock
Package Type: VFQFN-48
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the NRF51822-QFAA-T by Nordic Power and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the NRF51822-QFAA-T
| Part Name | NRF51822-QFAA-T |
| Manufacturer | Nordic |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 6 x 6 x 0.9 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Application | Beacons, Computer Peripherals, I/O Devices, Interactive Entertainment Devices, Personal Area Networks, Remote Control Toys |
| Technology | Bluetooth Smart |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.8 V |
| Processing Unit | Microcontroller |
| Height | 0.9 (mm) |
| Width | 6 (mm) |
| Length | 6 (mm) |
| Package Type | QFN |
| Minimum Operating Temperature | -25 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +75 °C |
| Pin Count | 48 |
We could not find inventory or pricing across major distributors for the NRF51822-QFAA-T by Nordic Power.
Related Questions
Symbol and Footprint
What format is the symbol and footprint in? I selected Altium. The download was .lia?
Added 10Â years, 9Â months ago.
No issues have been reported for the NRF51822-QFAA-T
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.