Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
NX3008NBKW,115
N-Channel 30 V 350mA (Ta) 260mW (Ta), 830mW (Tc) Surface Mount SOT-323
Availability: In Stock
Package Type: SC-70-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the NX3008NBKW,115 by Nexperia and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the NX3008NBKW,115
| Part Name | NX3008NBKW,115 |
| Manufacturer | Nexperia USA |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 350 mA |
| Width | 1.35 (mm) |
| Automotive Standard | AEC-Q101 |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 30 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 1.1 (V) |
| Package Type | SOT-323 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 0.6 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Channel Type | N |
| Length | 2.2 (mm) |
| Typical Gate Charge Vgs | 0.52 nC @ 4.5 V |
| Pin Count | 3 |
| Channel Mode | Enhancement |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 830 mW |
| Series | NX3008NBKW |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -8 V, +8 V |
| Height | 1 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Forward Diode Voltage (V) | 1.2 (V) |
| Maximum Drain Source Resistance | 1.4 Ω |
Inventory for the NX3008NBKW,115 by Nexperia from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
57,000
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
9,000
|
1 x $0.21
|
Visit Site | |
| Newark |
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
|
3,000 x $0.05
|
Visit Site | |
| TME |
18,000
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
78,407
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the NX3008NBKW,115
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.