Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
OP2177ARZ-REEL
Precision Low Noise, Low Input Bias Current Dual Operational Amplifier
Availability: Out of Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the OP2177ARZ-REEL by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the OP2177ARZ-REEL
| Part Name | OP2177ARZ-REEL |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Low Power Op Amps (≤ 1mA/amp) |
| Package | SOIC 150 MIL |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 5/24/2004 4:53:20 AM |
| Pins | 8 |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/op2177.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Temperature Range | -40 to 125C |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Typical Slew Rate | 0.7 (V/µs) |
| Typical Gain Bandwidth Product | 1.3 (MHz) |
| Width | 4 (mm) |
| Input Offset Current (A) | 1 (nA) |
| Power Supply Type | Dual |
| Maximum Operating Frequency | 100 kHz |
| Package Type | SOIC |
| Typical Voltage Gain (V) | 3000 V/mV |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Length | 5 (mm) |
| Pin Count | 8 |
| Offset Voltage (V) | 100 (µV) |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 7.9 (nV/√Hz) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Current (A) | ±10 mA |
| Input Voltage Range (V) | ±2.5 to ±15 V |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Height | 1.5 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Input Voltage (V) | ±15 V |
| Minimum Input Voltage (V) | ±2.5 V |
No issues have been reported for the OP2177ARZ-REEL
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.