Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
OP90GSZ
Precision, Low Voltage Micropower Operational Amplifier
Availability: Out of Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the OP90GSZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the OP90GSZ
| Part Name | OP90GSZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | High Voltage Op Amps ≥12V |
| Package | SOIC 150 MIL |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 6/1/2004 4:53:20 AM |
| Temperature Range | -40 to 85C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/op90.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 8 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Rail To Rail | No |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±12 V, ±15 V, ±3 V, ±5 V, ±9 V |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 0.012 (V/µs) |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Length | 5 (mm) |
| Height | 1.5 (mm) |
| Width | 4 (mm) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 → 28 V |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Precision |
| Typical Voltage Gain (V) | 118 dB |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
No issues have been reported for the OP90GSZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.