Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
OPA124U
Low Noise Precision Difet Operational Amplifier
Availability: Out of Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the OPA124U by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the OPA124U
| Part Name | OPA124U |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±15 (V) |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 40 (nV/√Hz) |
| Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 1.6 (V/µs) |
| Power Supply Type | Dual |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Rail To Rail | No |
| Height | 1.58 (mm) |
| Width | 3.91 (mm) |
| Length | 4.9 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -25 °C |
| Amplifier Type | Low Noise, Precision |
| Typical Voltage Gain (V) | 125 dB |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the OPA124U by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
N/A | Visit Site |
No issues have been reported for the OPA124U
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.