Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
OPA2192ID
36-V, Precision, RRIO, Low Offset Voltage, Low Input Bias Current Op Amp With e-trim
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the OPA2192ID by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the OPA2192ID
| Part Name | OPA2192ID |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 (mm) |
| Typical Slew Rate | 20 (V/µs) |
| Typical Gain Bandwidth Product | 10 (MHz) |
| Width | 3.1 (mm) |
| Input Offset Current (A) | 2 (nA) |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Rail To Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Package Type | VSSOP |
| Typical Voltage Gain (V) | 134 dB |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Length | 3.1 (mm) |
| Pin Count | 8 |
| Offset Voltage (V) | ±250 (µV) |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 12.5 (nV/√Hz) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Current (A) | ±65 mA |
| Input Voltage Range (V) | ±2.25 → ±18 V, 4.5 → 36 V |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Height | 0.95 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Precision |
| Maximum Input Voltage (V) | ±18 V |
| Minimum Input Voltage (V) | ±2.25 V |
Inventory for the OPA2192ID by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,346
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
32,500
|
300 x $1.01
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
300
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
88,080
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the OPA2192ID
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.