Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
OPA2356AID
2.5V, 200MHz GBW, CMOS Dual Op Amp
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the OPA2356AID by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the OPA2356AID
| Part Name | OPA2356AID |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Typical Voltage Gain (V) | 92 dB |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 5.8 (nV/√Hz) |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.97 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 360 (V/µs) |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Rail To Rail | No |
| Typical Gain Bandwidth Product | 200 (MHz) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 V, 5 V |
| Width | 3 (mm) |
| Length | 3 (mm) |
| Package Type | MSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 0.97 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the OPA2356AID by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
169
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
10,389
|
150 x $2
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
23,899
|
|
Visit Site | |
| Verical |
975
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the OPA2356AID
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.