Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
OPA364AID
Single, 5.5-V, 7-MHz, RRIO operational amplifier
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the OPA364AID by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the OPA364AID
| Part Name | OPA364AID |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Typical Voltage Gain (V) | 100 dB |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 17 (nV/√Hz) |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.15 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 5 (V/µs) |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Rail To Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Typical Gain Bandwidth Product | 7 (MHz) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 V, 5 V |
| Width | 1.6 (mm) |
| Length | 2.9 (mm) |
| Package Type | SOT-23 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Precision |
| Height | 1.15 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 5 |
Inventory for the OPA364AID by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
14,409
|
190 x $1.58
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,440
|
415 x $0.73
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
2,445
|
|
Visit Site | |
| Verical |
10,466
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the OPA364AID
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.