Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
OPA376AID
Precision (0.025mV), low noise (7.5nV/rtHz), low quiescent current (760uA) op amp
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the OPA376AID by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the OPA376AID
| Part Name | OPA376AID |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Typical Voltage Gain (V) | 134 dB |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 7.5 (nV/√Hz) |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.15 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 2 (V/µs) |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Rail To Rail | No |
| Typical Gain Bandwidth Product | 5.5 (MHz) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 V, 5 V |
| Width | 1.6 (mm) |
| Length | 2.9 (mm) |
| Package Type | SOT-23 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Low Noise, Precision |
| Height | 1.15 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 5 |
Inventory for the OPA376AID by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
730
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,221
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,800
|
243 x $1.24
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
3,708
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the OPA376AID
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.