Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
OPA544T
High-Current (4A Typ), High-Voltage, Operational Amplifier
Availability: In Stock
Package Type: TO-220-5
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the OPA544T by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the OPA544T
| Part Name | OPA544T |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Typical Voltage Gain (V) | 103 dB |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±12 V, ±15 V, ±18 V, ±24 V, ±28 V |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 36 (nV/√Hz) |
| Dimensions | 10.16 x 4.58 x 8.51 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Typical Slew Rate | 8 (V/µs) |
| Power Supply Type | Dual |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Rail To Rail | No |
| Typical Gain Bandwidth Product | 1.4 (MHz) |
| Width | 4.58 (mm) |
| Length | 10.16 (mm) |
| Package Type | TO-220 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Power |
| Height | 8.51 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 5 |
Inventory for the OPA544T by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
471
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
4,900
|
39 x $7.70
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
293
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the OPA544T
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.