Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
OPB704W
SWITCH IR SLOTTED TRANS OUT
Availability: Out of Stock
Package Type: MODULE PRE-WIRED
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the OPB704W by Optek and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
2D Model
The 2D model for this
part is not available
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the OPB704W
| Part Name | OPB704W |
| Manufacturer | Optek |
| RoHS | No |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Sensor Style | Block |
| Electrical Connection | 4 Wire Cable 0.61 m |
| Detection Type | Retroreflective |
| Output Type | NPN |
| Housing Material | Plastic |
| Detection Range | 3.8 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40 (°C) |
| Maximum Operating Temperature | +85 (°C) |
| Light Source | Infrared |
No issues have been reported for the OPB704W
If you experienced any issues with this part, please report it.