Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
OUAZ-SH-112L,900
SnapVerified
Electromechanical Relay 12VDC 700Ohm 1A SPDT (( 15.4mm 10.4mm 11.2mm)) THT Miniature Sealed Relay
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the OUAZ-SH-112L,900 by TE Connectivity and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the OUAZ-SH-112L,900
| Part Name | OUAZ-SH-112L,900 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Coil Power Rating (DC) | 200 |
| Contact Limiting Making Current (A) | 1 |
| Relay Type | Signal PCB Relay OUAZ |
| Height Class (Mechanical) | 11 – 12 mm |
| Width | 10.4 |
| Power Consumption | 200 |
| Insulation Initial Resistance | 1000 |
| Contact Material | Nickel-Palladium Alloy |
| Contact Limiting Continuous Current (A) | 1 |
| Contact Switching Voltage (Max) (V) | 24 |
| Coil Resistance | 320 |
| Contact Current Class (A) | 0 – 2 A |
| Contact Arrangement | 1 Form C (CO) |
| Coil Type | Monostable |
| Contact Number of Poles | 1 |
| Contact Plating Material | Gold |
| TE Internal Number | 6-1419130-5 |
| Performance Type | Sensitive |
| Width Class (Mechanical) | 10 – 12 mm |
| Product Type | Relay |
| Terminal Type | Plug-In |
| Insulation Creepage Between Contact and Coil | .069 |
| Insulation Clearance Class | 0 – 2.5 |
| Operating Temperature Range | -30 – 70 |
| Coil Voltage Rating (V) | 12 |
| Packaging Method | Tube |
| Insertion Loss (HF Parameter) | -.02dB @ 100MHz |
| Environmental Ambient Temperature (Max) | 158 |
| Length | 15.4 |
| Length Class (Mechanical) | 14 – 16 mm |
| Contact Switching Load (Min) | 1mA @ 1V |
| Insulation Special Features | 1500V Initial Surge Withstand Voltage between Contacts & Coil |
| Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class | 500 – 1000 V |
| Coil Magnetic System | Monostable, AC/DC |
| Actuating System | AC/DC |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Isolation (HF Parameter) | -20.7dB @ 900MHz |
| Environmental Ambient Temperature Class | 50 – 70°C |
| Contact Voltage Rating (V) | 24 |
| Mounting Type | Printed Circuit Board |
| Weight | .1235 |
| Contact Limiting Short-Time Current (A) | 1 |
| Contact Limiting Breaking Current (A) | 1 |
| Coil Power Rating Class | 150 – 200 mW |
| Height | 11.2 |
| Contact Current Rating (A) | 1 |
| Insulation Clearance Between Contact and Coil | 1.5 |
| Termination Type | Through Hole |
| Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil | 1000 |
| Relay Style | OUAZ Signal Relay |
| Environmental Category of Protection | RTIII |
| Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts | 500 |
| Insulation Creepage Class | 1.5 – 3 |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
Inventory for the OUAZ-SH-112L,900 by TE Connectivity from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
3,898
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the OUAZ-SH-112L,900
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.