Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
OZ-SS-112L,200
SnapVerified
General Purpose Relay, Oz Series, Power, Non Latching, Spdt, 12 Vdc, 16 A
Availability: Out of Stock
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the OZ-SS-112L,200 by TE Connectivity and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the OZ-SS-112L,200
| Part Name | OZ-SS-112L,200 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil | 5000 |
| Product Weight | 13 |
| Coil Special Features | UL Coil Insulation Class A |
| Contact Limiting Making Current (A) | 16 |
| Height Class (Mechanical) | 20 – 25 |
| Insulation Creepage Between Contact & Coil | .315 |
| Product Width | .504 |
| Insulation Initial Resistance | 1000 |
| Coil Power Rating DC | 540 |
| Contact Limiting Continuous Current (A) | 16 |
| Contact Switching Voltage (Max) (V) | 240 |
| Coil Resistance | 270 |
| Contact Current Class (A) | 16 |
| Contact Arrangement | 1 Form C (CO) |
| Contact Number of Poles | 1 |
| Insulation Clearance Between Contact & Coil | 5.5 |
| TE Internal Number | 2-1440002-3 |
| Product Height | 20.6 |
| Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class | 4000 |
| Width Class (Mechanical) | 12 – 16 |
| Terminal Type | PCB-THT |
| Relay Mounting Type | Printed Circuit Board |
| Product Length | 29.21 |
| Insulation Clearance Class | 5 – 8 |
| Insulation Creepage Class | 5.5 – 8 |
| Coil Voltage Rating (V) | 12 |
| Packaging Method | Box & Carton |
| Environmental Ambient Temperature (Max) | 158 |
| Contact Switching Load (Min) | 100mA @ 5V |
| Insulation Special Features | 10000V Initial Surge Withstand Voltage between Contacts & Coil |
| Power Relay Type | Standard |
| Coil Magnetic System | Monostable, DC |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Environmental Ambient Temperature Class | 50 – 70 |
| Length Class (Mechanical) | 25 – 30 |
| Contact Limiting Short-Time Current (A) | 16 |
| Contact Limiting Breaking Current (A) | 16 |
| Coil Power Rating Class | 500 – 600 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 16 |
| Contact Voltage Rating (V) | 240 |
| Environmental Category of Protection | RTII |
| Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts | 1000 |
| Contact Material | AgSnO2 |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Coil Voltage (V) | 12 (V dc) |
| Application | Home Appliances, Office Machines |
| Maximum Switching Power Dc | 380 W |
| Terminal Type | Through Hole |
| Coil Resistance | 270 (Ω) |
| Life | 100000 (Electrical) operations, 10000000 (Mechanical) operations |
| Standards Met | CQC 03001007810, CSA LR48471, TuV R50139112, UL E58304 |
| Coil Power | 540 (mW) |
| Isolation Coil To Contact | 5 (kVrms) |
| Maximum Operating Temperature | +70 (°C) |
| Switching Current (A) | 16 (A) |
| Maximum Switching Voltage Dc (V) | 24 (V dc) |
| Latching | No |
| Contact Configuration | SPDT |
| Depth | 12.8 (mm) |
| Maximum Switching Voltage Ac (V) | 240 (V) |
| Maximum Switching Power Ac | 3.84 kVA |
| Number Of Poles | 1 |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Series | OZ |
| Length | 29.2 (mm) |
| Height | 20.6 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -30 (°C) |
| Contact Material | Silver Alloy |
Inventory for the OZ-SS-112L,200 by TE Connectivity from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
N/A | Visit Site | |
| Mouser |
|
N/A | Visit Site | |
| RS UK |
|
1 x $5.85
|
Visit Site |
No issues have been reported for the OZ-SS-112L,200
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.