Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
PA85
General Purpose Amplifier 1 Circuit 16-VQFN (3x3)
Availability: Out of Stock
Package Type: TO-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the PA85 by APEX and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the PA85
| Part Name | PA85 |
| Manufacturer | Apex Microtechnology |
| RoHS | RoHS Compliant By Exemption |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Rail To Rail | No |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±150 (V) |
| Dimensions | 38.9 x 25.4 x 6.4 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Typical Slew Rate | 1000 (V/µs) |
| Power Supply Type | Dual |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Typical Gain Bandwidth Product | 100 (MHz) |
| Height | 6.4 (mm) |
| Width | 25.4 (mm) |
| Length | 38.9 (mm) |
| Package Type | TO-3 |
| Minimum Operating Temperature | -25 °C |
| Typical Voltage Gain (V) | 111 dB |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
No issues have been reported for the PA85
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.