Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
PBSS9110T,215
Bipolar (BJT) Transistor PNP 100 V 1 A 100MHz 480 mW Surface Mount TO-236AB
Availability: In Stock
Package Type: SOT23-3
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the PBSS9110T,215 by Nexperia and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the PBSS9110T,215
| Part Name | PBSS9110T,215 |
| Manufacturer | Nexperia |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Minimum Dc Current Gain (A) | 150 |
| Transistor Type | PNP |
| Dimensions | 1 x 3 x 1.4 (mm) |
| Maximum Collector Base Voltage (V) | 120 V |
| Maximum Power Dissipation | 480 mW |
| Maximum Collector Emitter Voltage (V) | -100 V |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Emitter Base Voltage (V) | 5 V |
| Package Type | SOT-23 (TO-236AB) |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Maximum Dc Collector Current (A) | -1 A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
Inventory for the PBSS9110T,215 by Nexperia from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
|
|
Visit Site | |
| Newark |
|
3,000 x $0.21
|
Visit Site | |
| RS UK |
2,925
|
|
Visit Site | |
| TME |
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the PBSS9110T,215
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.