Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
PC
SnapVerified
Speakers & Transducers 2.3 cm (0.9") mini speaker, 0,2-0,5W, 900 16000 Hz, 8 Ohm, 1740Hz
Availability: Out of Stock
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the PC by Phoenix Contact and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the PC
| Part Name | PC |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Datasheet Url | https://product-download.phoenixcontact.com/505153?response-content-disposition=inline;%20filename%3D%22db_en_cl_cl_st_combi_5125812_02.pdf%22&Expires=1775276911&Signature=Ql10817Yt~VnAXFZI4CZ2d0ddX9Dd1BAMvj~0kyJ6McLH~F4ZH0oL3kpa8UNZgldTy7lzQiEsLZ2FdLA84qEtfv9DWARxG7U2iEbATStzrmor7bhpOwWT76qxWd~BRumcvwHa2gyNUnYynNKpX6PINAAx~xyDcrSloegtu7SUWTWeiwqyKRXlJ5gd1aGkhS7ySGQZ05NPr3uZZD3AiWG4rtUsui36K--nWJLIEaUG4E2oo-mnNhBL3bIPfIZGKgVjSl8Xq2XPK4P2ZYX~GhDOXffGXhRg-AAI160pAM31M~4XJnsTZLJ6dqKPjNMQbmSjnAz37Z-DRowgbLpPhD0YQ__&Key-Pair-Id=K1I2N54A7B0GD |
| RoHS | True |
| Product Description | Coding star, 4-section, depth: 6 mm, width: 3 mm, height: 3 mm, color: red |
| Material | PA |
| Eclass (eclass-13.0) | 27440203 |
| Height | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Depth | 6 mm |
| GTIN | 4017918832728 |
| Color | red (RAL 3001) |
| Unspsc (unspsc 21.0) | 39121400 |
| Product Type | Coding star |
| Flammability Rating According To Ul 94 | V0 |
| Eclass (eclass-15.0) | 27440203 |
| Etim (etim 10.0) | EC002311 |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
No issues have been reported for the PC
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.