Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
PCM1794ADB
132dB SNR Highest Performance Stereo DAC (H/W Control)
Availability: In Stock
Package Type: SSOP-28
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the PCM1794ADB by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the PCM1794ADB
| Part Name | PCM1794ADB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Output Polarity | Bipolar |
| Conversion Rate | 192 (ksps) |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 (dB) |
| Dimensions | 10.2 x 5.3 x 1.95 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Dac Channels | 2 |
| Power Supply Type | Dual |
| Resolution | 24 bit |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 5 V |
| Full Scale Error | 6 (%FSR) |
| Package Type | SSOP |
| Architecture | Segmented |
| Minimum Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Reference (V) | Internal |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 28 |
Inventory for the PCM1794ADB by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
24,085
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the PCM1794ADB
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.