Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
PCM2906CDB
Stereo USB CODEC with line out and S/PDIF, Bus-powered
Availability: In Stock
Package Type: SSOP-28
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the PCM2906CDB by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the PCM2906CDB
| Part Name | PCM2906CDB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Adcs | 1 |
| Number Of Dacs | 1 |
| Dimensions | 10.5 x 5.6 x 1.95 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power Supply Type | Single |
| Adc Dac Resolution | 16 (bit) |
| Number Of Dac Outputs | 2 |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 5 V |
| Package Type | SSOP |
| Interface Type | USB |
| Minimum Operating Temperature | -25 °C |
| Ic Type | Audio Codec IC |
| Codec Type | Stereo Audio |
| Number Of Channels | 2 |
| Sampling Rate | 48 (kHz) |
| Number Of Adc Inputs | 2 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 28 |
Inventory for the PCM2906CDB by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
22,657
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the PCM2906CDB
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.