Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
PGA112AIDGST
Zero-drift, 100-µV offset, 12-nV/√Hz noise, RRO (binary gain) programmable gain amp with 2-ch mux
Availability: In Stock
Package Type: VSSOP-10
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the PGA112AIDGST by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the PGA112AIDGST
| Part Name | PGA112AIDGST |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Input Offset Voltage (V) | 0.325 (mV) |
| Dimensions | 3 x 3 x 1.02 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 3 (mm) |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 V, 5 V |
| Output Type | Rail to Rail |
| Height | 1.02 (mm) |
| Maximum Input Resistance | 10000 (MΩ) |
| Length | 3 (mm) |
| Package Type | MSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Rail To Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 10 |
Inventory for the PGA112AIDGST by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,338
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
15,240
|
285 x $1.06
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
192
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
7,918
|
|
Visit Site | |
| Verical |
192
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the PGA112AIDGST
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.