Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
PIC16C55A-04I/P
PIC16C55A-04I/P,8bit PIC Microcontroller,4MHz,512x12 words EPROM,28-Pin PDIP | Microchip Technology Inc. PIC16C55A-04I/P
Availability: In Stock
Package Type: DIP-28
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the PIC16C55A-04I/P by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the PIC16C55A-04I/P
| Part Name | PIC16C55A-04I/P |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 37.21 x 14.22 x 4.06 (mm) |
| Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Width | 14.22 (mm) |
| Number Of Pci Channels | 0 |
| Number Of Can Channels | 0 |
| Program Memory Size | 512 x 12 words |
| Number Of Spi Channels | 0 |
| Ram Size | 24 B |
| Data Bus Width | 8 (bit) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | EPROM |
| Package Type | PDIP |
| Maximum Frequency | 4 (MHz) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Family Name | PIC16C |
| Device Core | PIC |
| Length | 37.21 (mm) |
| Usb Channels | 0 |
| Number Of Lin Channels | 0 |
| Pin Count | 28 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number Of I2C Channels | 0 |
| Height | 4.06 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 2.5 → 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 0 |
| Number Of Uart Channels | 0 |
Inventory for the PIC16C55A-04I/P by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
1 x $2.72
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
5,315
|
|
Visit Site | |
| Mouser |
|
1 x $2.79
|
Visit Site |
No issues have been reported for the PIC16C55A-04I/P
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.