Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
PIC16F1619-I/P
14KB Flash, 1K RAM, 32MHz Int. Osc, 10bit ADC, ZCD, WWDT, CRC | Microchip Technology Inc. PIC16F1619-I/P
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-20
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the PIC16F1619-I/P by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the PIC16F1619-I/P
| Part Name | PIC16F1619-I/P |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 26.92 x 7.11 x 5.33 (mm) |
| Usb Channels | 0 |
| Width | 7.11 (mm) |
| Program Memory Size | 14 kB |
| Data Bus Width | 8 (bit) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | PDIP |
| Adcs | 12 x 10 bit |
| Number Of Pwm Units | 2 |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Maximum Frequency | 32 (MHz) |
| Family Name | PIC16LF |
| Device Core | PIC |
| Length | 26.92 (mm) |
| Ram Size | 1.024 kB |
| Pin Count | 20 |
| Pulse Width Modulation | 2 x 10 bit |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Height | 5.33 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 2.3 → 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
Inventory for the PIC16F1619-I/P by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,009
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
251
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
545
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
3,069
|
|
Visit Site | |
| Newark |
545
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
80
|
|
Visit Site | |
| TME |
122
|
|
Visit Site | |
| Verical |
122
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
545
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the PIC16F1619-I/P
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.