Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
PIC16F883-I/SO
SOIC-8 .300in TUBE, 7KB Flash, 256 RAM, 25 I/O | Microchip Technology Inc. PIC16F883-I/SO
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-28
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the PIC16F883-I/SO by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the PIC16F883-I/SO
| Part Name | PIC16F883-I/SO |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 17.9 x 7.5 x 2.35 (mm) |
| Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Width | 7.5 (mm) |
| Number Of Pci Channels | 0 |
| Number Of Can Channels | 0 |
| Program Memory Size | 4096 words |
| Number Of Spi Channels | 1 |
| Ram Size | 256 B |
| Data Bus Width | 8 (bit) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Frequency | 20 (MHz) |
| Number Of Pwm Units | 2 x 10 bit |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Adcs | 11 x 10 bit |
| Family Name | PIC16F |
| Device Core | PIC |
| Length | 17.9 (mm) |
| Usb Channels | 0 |
| Number Of Lin Channels | 0 |
| Pin Count | 28 |
| Pulse Width Modulation | 1 (CCP), 1 (ECCP) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 1 |
| Height | 2.35 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 2 → 5.5 V |
| Maximum Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 1 |
| Number Of Uart Channels | 1 |
Inventory for the PIC16F883-I/SO by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
3,392
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,654
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
10,800
|
255 x $1.19
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
566
|
1 x $2.41
|
Visit Site | |
| Avnet America |
2
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
2
|
1 x $3.67
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
10,882
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
1,193
|
|
Visit Site | |
| Newark |
10,882
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
1,458
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
108
|
27 x $2.38
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
406
|
|
Visit Site | |
| TME |
117
|
|
Visit Site | |
| Verical |
669
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
10,882
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the PIC16F883-I/SO
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.