Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
PIC32MX695F512L-80I/PT
MCU 32-bit MIPS32 M4K RISC 512KB Flash 2.5V/3.3V 100-Pin TQFP Tray / IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Availability: In Stock
Package Type: TQFP-100
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the PIC32MX695F512L-80I/PT by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the PIC32MX695F512L-80I/PT
| Part Name | PIC32MX695F512L-80I/PT |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 12 x 12 x 1.05 (mm) |
| Usb Channels | 1 x Device |
| Width | 12 (mm) |
| Number Of Pci Channels | 0 |
| Number Of Can Channels | 0 |
| Program Memory Size | 12 kB, 512 kB |
| Number Of Spi Channels | 4 |
| Ram Size | 128 kB |
| Data Bus Width | 32 (bit) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | TQFP |
| Adcs | 16 x 10 bit |
| Number Of Pwm Units | 5 |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Maximum Frequency | 80 (MHz) |
| Family Name | PIC32MX |
| Device Core | PIC |
| Length | 12 (mm) |
| Number Of Ethernet Channels | 1 |
| Number Of Lin Channels | 0 |
| Pin Count | 100 |
| Pulse Width Modulation | 5 (CCP) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 5 |
| Height | 1.05 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 2.3 → 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 0 |
| Number Of Uart Channels | 6 |
Inventory for the PIC32MX695F512L-80I/PT by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
38
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
187
|
1 x $15.56
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
249
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
88,235
|
|
Visit Site | |
| Newark |
249
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
527
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
187
|
|
Visit Site | |
| TME |
130
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
361
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the PIC32MX695F512L-80I/PT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.