Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
PIC32MZ2048EFG100-I/PT
MIPS32® M-Class PIC® 32MZ Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 200MHz 2MB (2M x 8) FLASH 100-TQFP (12x12)
Availability: In Stock
Package Type: TQFP-100
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the PIC32MZ2048EFG100-I/PT by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the PIC32MZ2048EFG100-I/PT
| Part Name | PIC32MZ2048EFG100-I/PT |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 12 x 12 x 1.05 (mm) |
| Number Of Ethernet Channels | 1 |
| Width | 12 (mm) |
| Number Of Pci Channels | 0 |
| Number Of Can Channels | 2 |
| Program Memory Size | 160 (Boot Flash) kB, 2.048 (Flash) MB |
| Number Of Spi Channels | 6 |
| Ram Size | 512 kB |
| Data Bus Width | 32 (bit) |
| Instruction Set Architecture | Harvard |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Frequency | 200 (MHz) |
| Number Of Pwm Units | 1 x 16/32 bit |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Adcs | 40 x 10 bit |
| Family Name | PIC32 |
| Device Core | MIPS® MicroAptiv™ |
| Length | 12 (mm) |
| Usb Channels | 3 |
| Number Of Lin Channels | 0 |
| Pin Count | 100 |
| Pulse Width Modulation | 1 (9) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 5 |
| Height | 1.05 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 3.3 V |
| Maximum Number Of Ethernet Channels | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 0 |
| Number Of Uart Channels | 6 |
Inventory for the PIC32MZ2048EFG100-I/PT by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
476
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
4,710
|
19 x $16.52
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
78
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
622
|
|
Visit Site | |
| Newark |
3
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
1,102
|
|
Visit Site | |
| TME |
86
|
|
Visit Site | |
| Verical |
86
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
78
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the PIC32MZ2048EFG100-I/PT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.