Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
PMXB75UPEZ
P-Channel 20 V 2.9A (Ta) 317mW (Ta), 8.33W (Tc) Surface Mount DFN1010D-3
Availability: In Stock
Package Type: DFN1010D-3-3
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the PMXB75UPEZ by Nexperia and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the PMXB75UPEZ
| Part Name | PMXB75UPEZ |
| Manufacturer | Nexperia |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 4 |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 20 V |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 6.8 nC @ 10 V |
| Width | 1.05 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 2.9 A |
| Maximum Power Dissipation | 8330 mW |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | 8 V |
| Length | 1.15 (mm) |
| Height | 0.36 (mm) |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | -1 (V) |
| Package Type | DFN1010D-3, SOT1215 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | -0.4 (V) |
| Channel Type | P |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 950 mΩ |
| Transistor Configuration | Single |
Inventory for the PMXB75UPEZ by Nexperia from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
160,000
|
208 x $1.45
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
|
5,000 x $0.09
|
Visit Site |
No issues have been reported for the PMXB75UPEZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.